Сайт для філологів
Сквирська ЗОШ І-ІІІ ступенів №1
П`ятниця, 26.04.2024, 00:55


Ви увійшли як Гість | Група "Гості"Вітаю Вас Гість | RSS
Головна Каталог файлів Мій профільРеєстрація ВихідВхід
Меню сайту

Презентації

Конспекти уроків

Мультимедіа

Інші розділи

Категорії розділу
Культура мовлення [1]
Теорія літератури [10]
Календар пам'ятних дат [1]
Методичні рекомендації [4]
Програми [9]

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Форма входу

Головна » Файли » Інші розділи » Теорія літератури

Календарно-обрядові пісні
[ Викачати з сервера (12.8 Kb) ] 25.04.2013, 18:44

Календарно-обрядові пісні.  

Календарно-обрядові пісні

 

Календарно-обрядові пісні виникли ще в первісному суспільстві, їх виконували (виконують) під час обрядів. Більшість обрядів і обрядових пісень пов’язана з календарем. У різні пори року виконували певні обряди й відповідні їм пісні, тому й розрізняють пісні літнього циклу (русальні, купальські, жниварські), зимового циклу (колядки, щедрівки) і весняного (веснянки).

 

Зимовий цикл

 

Колядки виконують під час обряду колядування на Різдвяні свята, а щедрівки — у щедрий вечір, під Новий рік. Гурти молоді обходили домівки, іноді з «козою» (один із щедрувальників у вивернутому кожусі і з дерев’яною головою кози), величали піснями господарів, бажаючи їм усіляких щедрот і достатку, а за це, жартуючи, просили винагороду.

 

Весняний цикл

 

Веснянки виконували під час весняних обрядів. Це — закличні пісні, вони мали закликати весну і добрий врожай. До найвідоміших веснянок належать такі: «Ой весна, весна — днем красна», «А ми просо сіяли, сіяли», «Подоляночка».

 

Літній цикл

 

Русальні пісні дуже давні за походженням, їх виконували під час «русального тижня», наприкінці травня — на початку червня, коли починало колоситися жито. Наші пращури хотіли забезпечити високий урожай і вплинути на міфічних русалок, аби вони не шкодили посівам, умилостивити їх, щоб не ловили й не залоскочували дівчат і хлопців.

 

Купальські пісні виконували в ніч перед святом Івана Купала (7 липня): хлопці й дівчата збиралися біля вогнищ, стрибали через них, співали, влаштовували ігри, дівчата пускали вінки на воду й дивилися, куди вони попливуть, — звідти й прийде суджений, топили в річці чи спалювали на вогнищі опудало Купали, щоб забезпечити добрий урожай на майбутній рік.

 

Жниварські пісні — обрядові величальні пісні, які виконували під час жнив. День їх закінчення перетворювався на свято завершення польових робіт зі збирання врожаю. Воно проходило радісно й урочисто, супроводжувалося цікавими дійствами й піснями. Женці висловлювали побажання доброго врожаю в наступному році, дякували ниві за врожай.

 

 

Категорія: Теорія літератури | Додав: Філолог | Теги: українська література, Календарно-обрядові пісні
Переглядів: 2210 | Завантажень: 209 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук

Друзі сайту

Корисні посилання

Сайт вчителів української мови© 2024
Конструктор сайтів - uCoz